Directory

 

PRIESTS OF THE DIOCESE OF SOKOTO

Names                                                 Date of Birth                          Date of Ordination

1.         Keke Joseph                            31-08                                       14-06-1975

2.         Atado Joseph                          07-07                                       19-05-1979

3.         Nwachukwu Eugene               26-05                                       26-05-1979

4.         Sigo John Arinze                     06-12                                       29-12-1979

5.         Dube Joseph Woje                  06-04                                       13-08-1988

6.         Ike Joseph Ndubuisi               20-11                                       13-08-1988

7.         Okoloagu Nathaniel                28-08                                       15-12-1990

8.         Adili John Chimezie               05-03                                       14-12-1991

9.         Ibe Cyril Chidi                        02-04                                       14-12-1991

10.       Shuaibu Richard Liti               26-12                                       28-11-1992

11.       Ushe Michael                          01-01                                       28-11-1992

12.       Obi Casmir                              21-08                                       01-06-1996

13.       Ebosele Albert                        25/09                                       01-06-1996

14.       Musa Gerald Mamman           16-01                                       01-06-1996

15.       Iliya Nuhu Mamman               08-10                                       18-07-1998

16.       Tagwai Cornelius Kuhyop      01-03                                       18-07-1998

17.       Okeke Gerald                          01-09                                       18-05-2001

18.       Izuala John Ndubuisi              11-05                                       31-05-2003

19.       Nwachukwu Thomas C.         21-12                                       31- 05- 2003

20.       Saawuan Stephen W.              13-12                                       31-05-2003

22.       Onyekwelu Crescent C.          03-12                                       31- 02-2004

23.       Obineche Kelvin                     23-02                                       31-02-2004

24.       Emehel Lawrence Chike         17-09                                       26-11-2004

25.       Nwafor Michael Chinedu       21-04                                       15-08-2006

26.       Victor C. Mordi                      08-04                                       07-12-2007

27.       Cyriacus Onwuharaonye         27-05                                       22-05-2009

28.       Ladi Sixtus  Onuh                   30-05                                       09-07-2010

29.       RichardGokum                       28-05                                       16-02-2012

30.       Iliya Ibrahim                           28-02                                       16-02-2012

31.       Jude Sunday Okpanachi         20-11                                       22-11-2012

32.       Joseph Ekwoanya                   10-03                                       22-11-2012

33.       Lemark Peter Francis              15-09                                       22-11-2012

34.       Musa Maiyaki Garba               *****                                        24-09-2015

35.       Mathew Saleh                         08-08                                       24-09-2015

36.       Habila Bala Samaila                28-08                                       29-06-2016

37.       Christopher A. Omotosho       04-02                                        08-12-2017

38.        Festus O. Ajibo                      17-02                                        08-12-2017

39.        Joseph N. Mokwe                  11-07                                         08-12-2017

 

DONUM FIDE PRIESTS

1.         Stephen Okafor                       01-09                                       28-07-1999

2.         Ango Luka Namji                   ****                                        **********

3.         Adikwu Patrick                       19-02                                       05-03-2011

4.         Stephen Egwuche                   17-11                                       05-01-2014

5.         Christopher Mbanalu              ****                                        **********

6.         Celestine Katung                    ****                                        **********

 

RELIGIOUS PRIESTS

DOMINICAN PRIESTS WORKING IN THE DIOCESE

Mario Celestine Enucbie, O.P.            09-04                                       19-07-2008

Lawrence Agu, O.P.                           *****                                      **********

Stephen Owusu, O.P.                         *****                                      03-08-1991

 

                                           MISSIONARY OF ST. PAUL (MSP)

Stephen  Ojapah,  M.S.P.                    *****                                      **********

Walter Ezenwosu, M.S.P.                   *****                                      **********

 

PRIESTS ON STUDIES

1.    Okeke Gerald                               (U.S.A)

2.    Gokum Richard Emmanuel         (Rome)

3.     Kevin Obineche                          (CIWA, Port Harcourt)

 

PRIESTS WORKING OUTSIDE THE DIOCESE

1.         Ushe Michael                          (National Open University)

2.         Nwafor Michael Chinedu       (Army Chaplaincy)

3.         Gerald Musa                           (CIWA)

 

RELIGIOUS SISTERS

DOMINICAN SISTERS WORKING IN THE DIOCESE OF SOKOTO

GUSAU COMMUNITY, ZAMFARA STATE

  1. Sr. Jacinta Nwohiri, O.P.
  2. Sr. Elizabeth Okpechi, O.P.
  3. Sr. Josephine Sodje, O.P.
  4. Sr. Mercy Olumoroti, O.P.
  5. Sr. Ruth Dogmo, O.P.
  6. Sr. Chinyere Anyabara, O.P.
  7. Sr. Blessing Ugwu, O.P.
  8. Sr. Regina Anyaora, O.P.
  9. Sr. Blessing Nwankwo, O.P.
  10. Sr. Theresa Adenike Adewuyi, O.P.
  11. Sr. Comfort Okoro, O.P.
  12. Sr. Mercy Nwodo, O.P.
  13. Sr. Veronica Mbachu, O.P.
  14. Sr. Christiana Ikhane, O.P.

FUNTUA COMMUNITY, KATSINA STATE

  1. Sr. Regina Chimerelem Onyegbule, O.P.
  2. Sr. Anthonia Otojuiba, O.P.
  3. Sr. Leatitia Okafor, O.P.

 GIDAN DARE COMMUNITY, SOKOTO, SOKOTO STATE

  1. Sr. Mary Hyppa Danladi, O.P.
  2. Sr. Salome Bulus, O.P.
  3. Sr. Mary Danladi, O.P.
  4. Sr. Esther Okwor, O.P.

MABERA COMMUNITY, SOKOTO, SOKOTO STATE.

  1. Sr. Esther Udeker Upaa, O.P.
  2. Sr. Sylvaline  Ngozi  Obiezughara, O.P.
  3. Sr. Perpetual Ameachi Agu, O.P.

 MALUMFASHI COMMUNITY, MALUMFASHI, KATSINA STATE.

  1. Sr. Christiana Umeadi, O.P.
  2. Sr. Esther Osuala, O.P.
  3. Sr. Patience Oledinma, O.P.
  4. Sr. Amaka Nwafor, O.P.
  5. Sr. Mary Baiyegunhi, O.P.
  6. Sr. Nancy Gregory, O.P.

 DAUGHTERS OF DIVINE LOVE   (DDL), SOKOTO COMMUNITY, SOKOTO

  1. Sr. Perpetual Ileje (DDL)
  2. Sr. Dionysia  Okeh   (DDL)
  3. Sr. Immaculata Anozie (DDL)

 

 MAJOR SEMINARIANS OF THE DIOCESE

  1. Ajibo Festus                                        –          Theology IV
  2. Mokwe Joseph                                    –          Theology IV
  3. Omotosho, Christopher A.                  -           Theology IV
  4. Anaedu Stephen                                 –          Theology II
  5. Abba Stephen                                     –          Theology II
  6. Nwoke Aloysius                                 –          Theology II
  7. Apechihin Innocent                            –          Theology II
  8. Ocheko Peter                                      –          Theology II
  9. Bulus Nuhu                                         –          Theology II
  10. Luka Yohanna                                    –          Theology I
  11. Mika Yakuba                                      -           Theology I
  12. Luka Ayuba                                        –          Theology I
  13. Akor Solomon                                     –          Pastoral Year
  14. Danbako Zakariya                               –          Pastoral Year
  15. Odidi Emmanuel                                 –          Pastoral Year
  16. Okpara Oliver                                     –          Pastoral Year
  17. Bulus Musa                                         –          Pastoral Year
  18. Adigwe Charles                                  –          Pastoral Year
  19. David Nwafor                                     –          Philosophy III
  20. Oduduwune, Pascal Salifu                 –          Philosophy III
  21. Solomon, Micheal Cieve                     –          Philosophy III
  22. Ojochenemi, Rueben Amodu             –          Philosophy III
  23. Ibrahim, Mani Bala                             –          Philosophy III
  24. Terumbur, Lazarus Amen                   –          Philosophy III
  25. Emelife, Christopher Junior                –          Philosophy II
  26. Bello,  Keliv  Micheal                         –          Philosophy II
  27. Otalike Dominic                                  –          Philosophy II
  28. Ikagwu, Victor Ikedo                         -           Philosophy II
  29. Eze, Stephen Onyekachi                     –          Philosophy II
  30. Chibuzor, S. Victor                             –          Philosophy II
  31. Yusuf, Musa Abubakar                       –          Philosophy II
  32. Chibi Samaila                                      –          Philosophy II
  33. Megwa  Ifeanyi Mattew                                 –          Philosophy II
  34. Victor Agbo                                        –          Philosophy I
  35. Paul  Igwe                                           –          Philosophy I
  36. Peter  Inalegu – James                        –         Philosophy I
  37. Solomon Ostadinmma Okoziza          -           Philosophy I
  38. Okoye Victor Johnmary                      –          Philosophy I

 

CATECHISTS OF THE DIOCESE

NAME                                          PARISH                                

  1. Abdulahi Bitrus                      Holy Family Cathedral, Sokoto.                    
  2. Saidu Yahaya                          St. Kevin, Sokoto       .
  3. Sabitu Yahaya                         Our Lady of Perpetual Light, Sokoto.
  4. Joshua Samaila                        St. Martin de Porres, Katsina.
  5. Yusuf Ishaku                          St. Peter, Kaura Namoda.
  6. Markus Abdul                         St. Edward, Gusau.
  7. Yahaya Barnabas                    St. Edward, Gusau (Kwatta).
  8. Ishaya Bawa                           St. Mary, Argungun.
  9. Luka Ayuba Habila                 St. Joseph, Shagari Low – Cost, Katsina.
  10. Yusuf Garba                           St. Dominic, Birnin Kebbi.
  11. Alfred Bagudu                                    St. Paul, Jega.
  12. Isah Isyaku                              Our Lady of Fatima, Gusau.
  13. Ishaku Mato                            Our Lady of Fatima, Gusau (Tsafe).
  14. Isah Ayuba                              St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  15. Matthew K. Auta                    St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  16. Andrawus Tukur                     St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  17. Ibrahim Wula                          St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  18. Isha Adamu                            St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  19. Samaila Mato                          St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  20. Ezikiel Yusuf                          St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  21. Ibrahim Tanimu                       St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  22. Simon Amadu                         St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  23. Yahana Soba                           St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  24. Bitrus Yahaya                         St. Vincent Ferrer, Malunfashi.
  25. Garba Saidu                            St. Theresa, Funtua.
  26. Yakubu Nasiru                        St. Theresa, Funtua.
  27. Andrawus Habila                    St. Theresa, Funtua.
  28. Isah Bakwai                            St. Theresa, Funtua.
  29. Matthew Yaro                         St. Theresa, Funtua.
  30. Ibrahim Sani                            St. Theresa, Funtua.
  31. Andrawus Magaji                   St. Theresa, Funtua.
  32. John Adamu                            St. Patrick, Illela.
  33. Garba Yusuf                           St. Patrick, Illela.
  34. Iyuba Ibrahim                         St. Anthony, Talata Mafara.
  35. Bulus Matthew                       Maikambu Pastoral Area.
  36. Marxus Ibrahim                       Maikambu Pastoral Area.
  37. Haruna Yunusa                       Maikambu Pastoral Area.
  38. Ayuba Shehu                          Maikambu Pastoral Area.
  39. Hassan Danlami                      Maikambu Pastoral Area.
  40. Yakubu Sulemanu                   Maikambu Pastoral Area.
  41. Yusuf Musa                            St. John, Gidan Kurma.
  42. Hassan Bako                           St. John, Gidan Kurma.
  43. Yohana Clement                     St. John, Gidan Kurma.
  44. Garba Haruna                          St. John, Gidan Kurma.
  45. Samaila Adrawus                    St. John, Gidan Kurma.
  46. Yakubu Sule                           St. John, Gidan Kurma.
  47. Bulus Bala                               St. John, Gidan Kurma.
  48. Yakubu Ayuba                        St. John, Gidan Kurma.
  49. Gabriel Sammako                    St. John, Gidan Kurma.
  50. Sule Ibrahim                            St. Joseph, Layin Minista.
  51. Joshua Dogo                           St. Joseph, Layin Minista.
  52. Ibrahim Iliya                           St. Joseph, Layin Minista.
  53. Nasiru Ibrahim                        St. Joseph, Layin Minista.